גן ענן - דף הבית שאלות ותשובות חינוך וולדורף הורים מספרים הצוות בגן
 
שיטת חינוך וולדורף, הידועה גם כ"חינוך אנתרופוסופי", נהגתה לפני כ-100 שנה על-ידי ד"ר רודולף שטינר- פילוסוף, מדען, מחנך והוגה דעות. כיום מונה התנועה החינוכית של וולדורף אלפי בתי-ספר וגנים בכל רחבי תבל, והיא מתפשטת במהירות ההולכת וגדלה מדי עשור. לאחרונה החלה נפוצה גם בישראל, וכיום קיימים בארץ מעל 100 גנים ברוח
האנתרופוסופיה: מעל 15 בתי ספר יסודיים ו 4 תיכונים. השיטה מוכרת על-ידי משרד החינוך.

בבסיס החינוך עומדת השאיפה כי הילד יהפוך לאדם שלם וחופשי, אשר עם הגיעו לבגרות יבחר בדרכו ובמטרת - חייו מתוך רצונו שלו, ויוכל להגשימן בעזרת מיטב כוחות הרוח, הנפש והגוף שעורר החינוך בתוכו.
על מנת להגשים שאיפה זו הילד זקוק לתנאי גידול מסוימים, ממש כמו הזרע הזקוק לתנאים סביבתיים מסוימים על מנת להפוך לצמח בוגר ומניב פרי.
בשנות חייו הראשונות הילד לומד לשלוט בגופו, להכיר את העולם הסובב אותו ולפתח את דמיונו. לפיכך, הסביבה החינוכית הנכונה בגילאים אלו תעודד את פיתוחן של מיומנויות אלו, ותמעיט בפיתוחן של מיומנויות החשיבה, ששעתן תגיע מאוחר יותר.
הילדים בגן וולדורף לומדים על העולם בפעילות יצירתית ואומנותית, תוך התנסות בלתי אמצעית של הגוף והחושים. הלימוד נעשה דרך חיקוי ומשחק בחומרים פשוטים וטבעיים
(כמו צדפים, אצטרובלים, בולי עץ, בדים ובובות פשוטות העשויות בעבודת יד).
הפשטות של החומרים והמשחקים מאפשרת לילדים לעבוד ולפתח את דמיונם. לבובות בגן אין זהות מוגדרת, והן יכולות לשמש בתפקידים שונים, בזמנים שונים, הכל כיד הדמיון הטובה על הילד.
הימים בגן מאורגנים בריתמוס קבוע המאפשר לילד לבנות בטחון ואמון בעולם בו הוא עושה את צעדיו הראשונים.
בחינוך וולדורף שואפים ליצור בגן אווירת בית, דבר המתבטא בפעילויות הביתיות כמו בישול, אפיה, ניקיון ועבודות גינון, בעיצוב הגן ובגישת הגננים אל הילד ואל הקבוצה - כאל משפחה גדולה.
בגן יש מקום לכל ילד, שיטת וולדורף אינה מתודה מובנית בעלת חוקים קשיחים. בבסיס השיטה עומדת הגישה האישית לכל ילד וילד המגיעה מתוך התבוננות מעמיקה בו עצמו: היכן הוא נמצא, מתוך מה הוא פועל, מה הוא צריך.

מילים כתובות אינן מספיקות בכדי להעביר את האווירה בגן ואת מהותו, שכן אלו נובעים בראש ובראשונה מהאנשים שחיים בו – הילדים, הצוות וההורים.
את הצוות שלנו תוכלו לפגוש כאן, ההורים מספרים על הגן כאן,
ואם ברצונכם להתרשם מהגן בעצמכם, ניתן לתאם ביקור בגן.

למידע נוסף http://www.antro.co.il